2016 m. spalio 17 d., pirmadienis

Gyvenimo vertybės

Šis įrašas kitoks. Kitoks, bet vertas dėmesio.
Rudens vidurys, jau vėsu. Sėdžiu įsisukusi į švelnų pledą, rankas šildo arbatos puodelis, o šalia dega židinys - toks jaukus ir paslaptingas. Fone triukšmauja televizorius ir štai mano jaukų dėmesį patraukė "24 valandos" - laida, persmelkta Lietuvos skurdu, alkoholio problema, smurtu ir ašaromis... Kažkada galvojau, kad kiekvienas iš mūsų gyvena taip, kaip nusipelnė pats, turi tai, ko pasiekė pats, su juo elgiamasi taip, kaip jis leidžia pats. Gimęs be rankų ir kojų Nick Vujicic yra to pavyzdys - jis nepalūžo, sunkiai dirbo su savo negalia ir šiuo metu jis turi nuostabią šeimą, o gyvenime nuveikė tiek, kiek nenuveikiau, pavyzdžiui, aš, turinti rankas ir kojas. BET tai greičiau išimtis, nei taisyklė.
Ar kada susimąstėte, kiek mūsų laimės, sėkmės ir gerovės priklauso nuo to, kokioje aplinkoje gimėme? Kokioje šeimoje turėjo gimti Nick Vujicic, kad turėtų tiek jėgų bei motyvacijos kovoti su savo negalia? Kiek darbo į tai įdėjo jo tėvai? Kiek palaikė?
Įsivaizduokime berniuką X, kuris gimė pilnavertėje, mylinčioje šeimoje. Nuo pat vaikystės jis girdėjo, koks šaunuolis yra, kaip jam viskas pavyks. Jis turėjo galimybę studijuoti, įgyti išsilavinimą, o išsilavinusių draugų ratas padėjo susirasti gerą darbą. Jis užaugo sėkmingu žmogumi, pasitikinčiu savimi ir jo vaikų lauks toks pats likimas. O dabar įsivaizduokime, kad berniukas X gimė kitur. Jis gimė girtaujančiai mamai, kuri jo neplanavo. Ir tėčio ji nežino. Gaunamą pašalpą mama prageria su vis naujais sugėrovais, kurie smurtauja prieš berniuką X, nes jis trukdo, kai ateina prašyti maisto. Berniukas X nesimoko, nes mama neturi pinigų vadovėliams. Jis engiamas, gainiojamas. Kasdien jis girdi, kaip sugadino mamai gyvenimą. Koks žmogus užaugs šioje aplinkoje?
Vis dar sėdžiu įsisukusi į švelnų pledą. Arbatos puodelis jau tuščias, bet židinys vis dar šildo. Ar ši aplinka - mano pasiekimas? Taip. Bet už VISŲ mano pasiekimų slepiasi mano tėvų įskiepytos vertybės. Aš ta mergaitė, gimusi pilnavertėje, mylinčioje šeimoje, kuria visada tikėjo, kurią visada skatino ir palaikė. Ar būčiau pasiekusi to paties, jei gimčiau kitoje šeimoje, smurtaujančioje? O gal mano "aš" būtų sugniuždytas? Visos mūsų baimės, nepasitikėjimas savimi, agresija, ..., ir atvirkščiai - visa mūsų sėkmė priklauso nuo mūsų šeimos aplinkos, nuo bendravimo šeimoje. Vertybės formuojasi jau vaikystėje.
Mamos, tėčiai, o kokias vertybes jūs skiepijat savo vaikui? Juk vaikai - mūsų ateitis, Lietuvos ateitis.

2016 m. rugpjūčio 18 d., ketvirtadienis

Ruošiamės į mokyklą!

Artėjantį rugsėjį ne visi pasitinka vienodai: vieni laukia naujomis spalvomis pasipuošusios gamtos, kiti pyksta, kad šals orai, treti... ruošiasi mokyklai! Pasiruošimas mokyklai sukelia stresą ne tik vaikams, bet ir tėveliams (čia nekalbama apie vyresnių klasių moksleivius ir tėvelius :) ). Nesvarbu, ar išleidžiam į mokyklą pirmokėlius ar trečiokus, tiek vaikučiai, tiek tėveliai jaučia nerimą: ar viską turi mokyklai, ar nieko nepamiršo, kaip sutiks klasiokai. Visas šis nerimas yra natūralus ir suprantamas. Suaugusieji vienaip ar kitaip gali suvaldyti savo nerimą, o kaip padėti vaikučiams susidoroti su užpuolusiais jausmais? Apie tai išsamiai rašoma Northway Medicinos centro svetainėje:

Kodėl svarbu pasiruošti mokyklai?

Daugelio mūsų gyvenime vykstančių dalykų sėkmė priklauso nuo pasiruošimo. Nuo to, kaip vaikas bus pasiruošęs psichologiškai, kiek turės žinių, daug priklausys ir jo tolesni mokymosi rezultatai.
Psichologiškai paruoštas vaikas turės daugiau pasitikėjimo savimi, sugebės geriau kontroliuoti savo elgesį ir tikėtina, jog daug labiau norės eiti į mokyklą ir mokytis.

Kaip tėveliai turėtų ruošti vaiką mokyklai?

Artėjantys mokslo metai kelia nerimą daugeliui tėvų. Visi žino, kad mokyklinukui reikia nupirkti ne tik kuprinę. Tačiau labai svarbu ir tai padaryti laiku. Tam, kad vaikas jaustųsi gerai artėjant mokslo metų pradžiai, mokyklos reikmenis kartu su juo reikėtų pirkti ne paskutinėmis vasaros dienomis. Būsimiems pirmokams, o ir vyresniems reikia laiko pabūti su naujais daiktais, juos pačiupinėti, pasidžiaugti, „parepetuoti“ mokyklą. Taip vaikui kyla įvairiausių klausimų, įsivaizdavimų susijusių su būsima mokykla, formuojasi tinkamas nusiteikimas.

Labai svarbu tėvams atsakyti į vaiko klausimus, kalbėtis su juo, galbūt papasakoti savo mokyklinių metų istorijų, paruošti psichologiškai. Namiškių padrąsinimas ir dėmesys teigiamai veikia vaiko požiūrį į mokyklą ir jo pasiekimus.

Mokykloje reikalingi įvairūs gebėjimai, tokie kaip išlavėjusi kalba, koordinuotas judėjimas, savęs suvokimas ir savigarba, savikontrolė, susivaldymas, bendravimo, bendradarbiavimo įgūdžiai. Šie gebėjimai turi būti ugdomi ne tik vasarą prieš mokyklą. Kiekvieni vaiko augimo ir vystymosi metai bei visas ugdymo ir auklėjimo procesas yra svarbus vaiką ruošiant mokyklai. Psichologiškai ruošiant vaiką jam būtina sudaryti sąlygas dirbant patirti sėkmę, ugdyti jo vidinę motyvaciją išmokti naujų dalykų. Mokymosi procesui reikia daug pastangų ir valios. Derėtų vaiką skatinti darbą padaryti iki galo, kad padaręs jaustų pasitenkinimą, padėti vaikui „išgyventi“ susidūrus su nesėkme, įtikinant, kad sunkumas yra laikinas dalykas, galbūt papasakoti kokią nors istoriją. Paprastai vaikai mėgsta klausytis įvairių pasakojimų, prašo juos papasakoti dar kartą.

Mokykloje vaikui reikės susitaikyti, jog daugelį dalykų teks daryti prieš savo norą - „pirmiausia pamokos, paskui žaidimai“. Kad šio „norų tramdymo“ jau būtų išmokta, prieš mokyklą reikėtų dažniau tai praktiškai taikyti namuose. Vaikas turi turėti jo amžiui tinkančių pareigų, darbų, kuriuos atlikęs jis gali užsiimti jo mėgstama veikla. Kaip pavyzdys galėtų būti knygos skaitymas, būtinų kasdienos darbų atlikimas, o po to žaidimas kompiuteriu ir t.t.

Vaiką derėtų mokyti pačiam susitvarkyti tualeto reikalus. Tiek dažnas lakstymas į tualetą, tiek visiškas atsisakymas naudotis tualetu mokykloje nėra gerai. Tai glaudžiai susiję su vaiko emocine būsena.

Kaip išmokyti vaiką mokyklai reikalingų įgūdžių?

Mokymuisi reikėtų išnaudoti kasdienio šeimos gyvenimo situacijas. Labai svarbu, kad mokymasis vyktų natūraliai ir būtų smagus. Nereikėtų persistengti skatinant didaktinius pokalbius ir užverčiant vaiką užduotimis – taip jis gali prarasti norą mokytis. Labai griežtų ir kontroliuojančių tėvų vaikai neretai sunkiau sukaupia dėmesį ir priešiškai reguoja į mokyklą. Galėtų pagelbėti trumpa atmintinė tėvams:

Mokykite vaiką apsirengti, nusirengti, susidėti savo rūbus (šio įgūdžio prireiks po kūno kultūros pamokų).
Pratinkite vaiką užbaigti pradėtą darbą bei kruopščiai jį atlikti.
Skatinkite susitvarkyti savo darbo vietą (pasibaigus vienai pamokai reikės greitai pasiruošti kitai).
Pratinkite išklausyti kalbantį žmogų (tai padės įsiklausyti į mokytojos aiškinimą bei skelbiamą užduotį).
Mokykite vaiką orientuotis erdvėje (kairė, dešinė, kairės pusės apačia, viršus ir pan.). Taip bus lengviau orientuotis sąsiuvinyje ir vadovėlyje.
Kelionių, išvykų metu stebėkite įvairius užrašus, tarkite raides, skiemenis, žodžius, dainuokite.
Skaičiuokite (kiek vaikas mato medžių, namų, mašinų….), lyginkite ko yra daugiau, ko mažiau.
Pratinkite skirti kairę ir dešinę puses (vaikai dažnai painioja rankas, nežino į kurią pusę suktis).
Klausinėkite vaiko “kodėl?“, tegul jis atsako „todėl, kad...“. Prašykite atsakyti pilnais sakiniais (tai padės rašant rašto darbus).
Mokykite naudotis žirklėmis
Mokykite dirbti su popieriumi. Parodykite, kad norimą figūrą galima iškirpti ir lapo krašte, ne tik viduryje.
Skatinkite vaikus kurti pasakojimus, juos iliustruoti piešiniais. Mokykite deklamuoti eilėraščius išraiškingai, aiškiai, neskubant.
Leiskite vaikui pasidžiaugti naująja kuprine, rašymo priemonėmis bei kitais mokyklai skirtais daiktais. Tegu vaikas mokosi juos susidėti ir vėl išimti iš kuprinės. Taip rugsėjo mėnesį vaikas daugiau dėmesio galės skirti kitiems dalykams.
Įpratinkite vaiką saugiau elgtis gatvėje, parodykite saugiausią kelią į mokyklą.
Nepamirškite fizinės veiklos, judėjimas padeda atpalaiduoti kūną po įtemptos veiklos.
Ar reikia iš anksto moksleivius pratinti ruoštis mokyklos rutinai, anksčiau ryte keltis, visada laiku eiti miegoti?

Likus kelioms savaitėms iki mokslo metų pradžios reikėtų vaiką pratinti prie būsimos dienotvarkės. Pirmiausiai derėtų sureguliuoti svarbiausius fiziologinius poreikius, kaip miegą, mitybą, vaiko saugumą. Miego, mitybos laiką reikėtų kuo priartinti prie būsimos mokslo metų dienotvarkės. Taip vaikui bus lengviau adaptuotis mokykloje, vaikas bus linksmesnis, norės eiti į mokyklą. Gera, aiški dienotvarkė visada padeda sutvarkyti iškilusias nedideles elgesio ir emocines problemas.

Ar pasiruošimas mokyklai reikalingas tik būsimiems pirmokams?

Po ilgų vasaros atostogų mokyklinę veiklą prisiminti reikia ir vyresniems, jiems galioja tie patys, anksčiau išvardinti patarimai. Tik šiuo atveju patarčiau daugiau su vaiku kalbėtis apie jų draugus, vaiko vietą draugų tarpe, konkurenciją, susidūrimą su agresija, savitvardos įgūdžius kolektyve, pripažinimą. Per didelis susirūpinimas tik mokslo pasiekimais, vaikui kelia didelę įtampą. Ją nuima mėgiama veikla, mokslo draugų ratas. Gerai nusiteikę vaikai geriau mokosi, domisi įvairiais dalykais.

Kaip nuspręsti, ar vaikas pasirengęs mokyklai? Kaip įvertinti jo kompetencijas, nuostatas, savarankiškumo įgūdžius?

Pradinio ugdymo pirmą klasę vaikas pradeda lankyti, kai tais kalendoriniais metais jam sueina 7 metai. Pradinis ugdymas gali būti teikiamas anksčiau, jei vaikas tokiam ugdymui subrendęs. Amžius yra svarbus, bet ne vienintelis subrendimo mokyklai veiksnys. Visi vaikai vystosi pagal tam tikrus dėsningumus, tačiau skirtingų vaikų raidos tempai gali būti labai įvairūs. Dažniausiai septynmetis jau moka paklusti kitam suaugusiam asmeniui, kai šalia nėra tėvų ir mokėti elgtis didesnėje vaikų grupėje. Vaikas turi būti pajėgus suvokti, kad jo reakcijos sukelia kitų reakcijas. Svarbiausi požymiai, rodantys vaiko brandumą mokyklai:
Socialinė-emocinė branda: mokėjimas bendrauti, bendradarbiauti ir dirbti su kitais žmonėmis (vaikais ir suaugusiais), laikytis taisyklių. Vaikas turėtų mokėti pasakyti svarbiausią asmeninę informaciją (vardą, pavardę, adresą), žinoti šeimos sudėtį, ką dirba jo tėvai. Jis turi būti tiek savarankiškas, kad galėtų pats apsitarnauti (nueiti į tualetą, persirengti, pavalgyti). Taip pat – būti pajėgus atsiskirti nuo tėvų keletui valandų ir saugiai jaustis kitų žmonių draugijoje. Vaikas turi gerai save vertinti Pasitikintys savimi vaikai nori imtis naujos veiklos, nes tiki, kad jiems pavyks, ne taip jautriai reaguoja į nesėkmes, nepasisekus iš pirmo karto, vėl mėgina. Vaikas turi pajėgti susikaupti ir išklausyti nurodymus bei atlikti užduotį iki galo. Socialiai ir emociškai brandus savo amžiui vaikas gali susivaldyti, kai yra piktas, nepatenkintas ar patyręs nesėkmę – jis žino, kad nepriimtina muštis, rėkti, gadinti daiktus. Jis neverkia vos tik kas nutinka ir nėra pernelyg drovus. Toks vaikas moka prisitaikyti prie kitų, palaukti savo eilės. Jis domisi aplinkiniais, supranta kitų jausmus ir moka į juos reaguoti, pripažįsta kitų žmonių teises.
Intelektinė branda: reikalingų mokymuisi pažintinių gebėjimų išlavėjimas, bendros žinios. Vaikas žino nemažai įvairių žodžių, gali papasakoti savo įspūdžius, kuria istorijas. Aiškiai taria daugumą kalbos garsų. Jam suprantama skaičių sąvoka, tokios daiktų savybės kaip dydis, svoris, spalva. Vaikas įsimena dainelių žodžius, eilėraščius. Samprotauja, daro išvadas, pastebi daiktų panašumus ir skirtumus, gali klasifikuoti juos pagal formą, spalvą, dydį, moka pasakyti formų ir spalvų pavadinimus. Skiria garsus, atpažįsta raides, gali kai kurias jų, bent jau savo vardo, parašyti.
Nuostata tapti mokiniu. Vaikas nori mokytis, suvokia save kaip būsimą mokinį, aktyviai domisi pasauliu, smalsauja, klausinėja, mėgsta vartyti knygas, prašo paskaityti, domisi raidėmis.
Vaiko sveikata ir fizinis pajėgumas. Turi būti pakankamai išlavėję vaiko judesiai, gera pirštų-riešo motorika bei akių-rankų koordinacija. Vaikas turėtų gerai kopijuoti linijas, figūras, spalvindamas laikytis kontūrų, taisyklingai laikyti pieštuką

2016 m. balandžio 28 d., ketvirtadienis

Kai žodžiai laisvai nesilieja...

Mikčiojimas - kalbos padargų spazmai. Jis dažniausiai pasireiškia antraisiais – penktaisiais gyvenimo metais, intensyviai vystantis vaiko kalbai. Dažniausi mikčiojimo požymiai yra garsų, skiemenų pakartojimai, garsų tęsimas, tylos pauzės, kurias lydi fizinė įtampa kalbos aparate.
Nepaisant ilgamečių mokslininkų pastangų atskleisti mikčiojimo priežastis, jos iki šios nėra aiškios. Manoma, kad vaikas gali turėti įgimtą polinkį kalbos nesklandumams. Jei šeimoje yra kitų mikčiojančių, tikimybė, kad vaikas gali turėti šią problemą yra net penkis kartus didesnė nei tose šeimose, kur nemikčioja nė vienas iš tėvų. Atlikti tyrimai rodo, kad mikčiojimą sukelia daugelio veiksnių (neurofiziologinių, psichologinių, genetinių ir socialinių) sąveika. Mikčiojimo pradžioje didelę reikšmę vaiko kalbos raidai turi tėvų ir kitų artimųjų elgesys. Tėvai dažnai jaučiasi sutrikę, išsigandę ir bejėgiai, kai vaikas pradeda sunkiai mikčioti. Jie dažnai mėgina padėti užbaigdami vaiko pradėtą mintį, patardami „neskubėk“, „nesijaudink“, „pasakyk dar kartą“. Tokie patarimai atkreipia vaiko dėmesį į kalbos sunkumus ir dažnai, stengdamasis kalbėti sklandžiai, jis dar labiau įsitempia, o užsikirtimai sustiprėja.
Ką turėtų daryti tėveliai, pastebėję, kad vaikas pradėjo mikčioti?

Dienos režimas ir tvarkinga dienotvarkė
Labai svarbu laikytis nuoseklaus dienos režimo, kad vaikas nepavargtų, nebūtų dirglus ir suirzęs. Vienodos auklėjimo taisyklės ir pastovus poilsio laikas suteikia vaikui daugiau ramybės, tausojama jo nervų sistema. Dienos režimas neverčia kažko atsisakyti. Tereikia stebėti vaiką ir viską tvarkingai sudėlioti. Ką ir kaip? Vieno patarimo visiems nėra. Jūs geriausiai žinote, ko reikia griebtis.

Kvėpavimo ir kalbos dermė
Kad dingtų spazmai, svarbu atpalaiduoti kalbos padargus, atlikti kvėpavimo pratimus. Kvėpavimą su kalba padeda derinti eilėraščiai, eiliuotos pasakos. Dažnai mikčiojantysis, kai deklamuoja, dainuoja ar vienas tyliai bendrauja su žaislais, nemikčioja!

Lėta kalbėsena
Bendraujat su mikčiojančiu vaiku labai svarbu sulėtinti savo kalbos tempą. Vaikas nevalingai perims jūsų kalbėseną ir greitakalbė pamažu dings. Kai vaikas nori greitai pasakyti, jaudinasi, paimkite jį už rankos, apkabinkite ir nuraminkite. Prisilietimas, geras žodis visuomet ramina, teikia pasitikėjimo savimi. Jei visi šeimos nariai moka palaukti savo eilės pokalbio metu, kalba lėtai, vaikas pamažu pradeda imituoti tokį kalbėjimo būdą ir nejaučia „laiko spaudimo.“

Šalin baimę!

Kol vaikas nenugali baimės, kalba stringa. Todėl reikia ją mažinti. Žodžiai - „Tai nieko baisaus. Viskas bus gerai” neįtikina. Be to, nesąžininga žadėti, kad kalba pasitaisys. Vaikas laukia, tiki, stengiasi, o viskas lieka kaip buvę, tad gali pulti į neviltį. Pasakykite vaikui „gyvenimišką” pavyzdį, tegul jis sužino esąs toks ne vienas, patiki, kad ir jis bus mylimas, kad pasaulis dėl tokios bėdos nesugriūva. Tokie patarimai vaikui kartais labai padeda.

Dėmesys vaikui!
Pasistenkite surasti keletą minučių kasdien, kai niekas netrukdys jūsų ir vaiko pokalbio. Kartu pieškite, klijuokite, vaikščiokite gamtoje. Parodykite vaikui, kad priimate jį tokį, koks jis yra.

Vaistai
Ar reikia vaiką gydyti vaistais, nervus raminančiomis vaistažolėmis, sprendžia gydytojas. Kartais prireikia didelės vaistų dozės (dažniau padeda iš pat pradžių, teikiant skubią pagalbą). Taip mikčiojantis vaikas nepagydomas, tik leidžiama pailsėti nervų ląstelėms.
Mikčiojimas yra sudėtinga, daugelio išorinių ir vidinių veiksnių pasekmė, kuriai įveikti reikia daugelio specialistų ir paties mikčiojančiojo pastangų.

Pastebėjus užsikirtimus vaiko kalboje, reikėtų kreiptis į logopedą, konsultuotis su vaikų neurologu bei psichologu. Pagalba efektyvesnė kai tėvai nedelsdami kreipiasi į specialistus ir vaikas pradeda lankyti užsiėmimus. Jūsų ir specialistų pagalba mikčiojančiam vaikui gali sumažinti kalbėjimo nesklandumus bei suteikti didelį bendravimo džiaugsmą.





Paruošta Pasvalio r. sav. Pedagoginės psichologinės tarnybos Logopedė metodininkė Andromeda Baršauskienė

2016 m. balandžio 18 d., pirmadienis

Aaaaa, ir vėl ruošti pamokas???

Eilinė darbo diena, kiekvienas šeimos narys atlieka savo pareigas: kas dirba, kas namų šilumą palaiko, o kas kopia į mokslo viršūnę. Ateina vakaras, visa šeima susėda vakarienei, visi dalinasi savo įspūdžiais, taip ramu ir gera! Ir štai tikėtai, bet nelauktai priartėja laikas ruošti pamokas. Tiek mokyklinuko, tiek tėvelių galvose jaukumo burbulas sprogsta "O ne!!!". Ar atpažįstat save? Vadinasi - straipsnis būtent jums! Dažnas mokyklinuko tėvelis (čia turiu omeny ir mamytes) susiduria su sunkumais, kai tenka versti vaiką ruošti pamokas. Ypač atšilus orams, kai už lango saulė kviečia linksmintis su draugais. Ką daryti, kad pamokų ruoša nekeltų streso tiek vaikui, tiek tėveliams?

Visų pirma, vaikas turi žinoti, kas yra dienos režimas. Tvarkingai sudėliota dienotvarkė leis vaikui ir padirbėti, ir pailsėti, išugdys atsakomybę bei paruoš ateities iššūkiams. Kas yra dienos režimas? Tai yra:
1. Aiškūs rėmai, kada vaikas eina gultis ir kada jis keliasi. Reikia stengtis, kad miego režimas būtų pastovus. Geras ir kokybiškas miegas vaikui yra būtinas, nes jo trūkumas padaro vaiką irzliu, išsiblaškiusiu.
2. Sportas ryte? Tegul tai būna kelių minučių mankšta kūnui ir sielai. Smagūs judėsiai leidžia ne tik greičiau atsibusti, bet ir palaiko taisyklingą laikyseną bei gerą nuotaiką.
3. Vonios ritualai. Dantų valymas turi tapti neatsiejama ryto dalimi. Nuo pat pirmo dantuko mažuosius reikia pratinti prie burnos higienos. Juk kaip juos prižiūrėsime, tokią šypseną ir turėsime. O kiekvienas norime gražios ir spindinčios šypsenos.
4. Rytas turi būti pradedamas sočiai. Pusryčiai yra būtini, kad vaiko diena būtų energinga ir jo atradimams nepristigtų jėgų. Rinkitės sočius, bet vertingus pusryčius. Tai neturėtų būti cukraus pilnas jogurtas ar kitas nieko vertingo neturintis maistas.
5. Laikas mokyklai. Toli gražu ne kiekvienas vaikas noriai eina į mokyklą. Jis turi žinoti, kad į mokyklą jis turi eiti pirmiausia ne dėl to, kad tiesiog reikia, o dėl jo paties, nes kuo daugiau jis sužinos, tuo įdomiau ir lengviau jam bus ateityje. Mokyklą jis turi suvokti kaip pareigą, kurią turi atlikti kuo geriau, kad už tai gautų atlygį - žinias, išsilavinimą.
6. Laiko paskirstymas namuose. Grįžę iš mokyklos vaikai dažniausiai atsipalaiduoja, jiems atrodo, kad jau savo "atidirbo" ir gali ilsėtis bei pramogauti. Tačiau vaikas turi suprasti, kad jo pareigos nesibaigia su paskutine dienos pamoka mokykloje. Taip kaip tėvai grįžę iš darbo turi tvarkytis namie, ruošti vakarienę ir atlikti kitus buities darbus, taip ir vaikas turi žinoti, kad namie jo laukia pamokų ruošimas. Laikas po mokyklos turėtų būti suskirstytas taip, kad jis spėtų pailsėti, pavalgyti, paruošti namų darbus ir laiku nueiti miegoti. Kadangi mokykloje dirbamas protinis darbas, poilsis po mokyklos turėtų būti aktyvus - tai gali būti fizinis darbas, žaidimai, sportas. Jei oras leidžia, būtinai leiskite vaikui pažaisti lauke. Sedėjimas susilenkus prie kompiuterio ar televizoriaus neleis atsigauti po mokslo dienos ir susikaupti pamokų ruošimui.
Pamokų ruošimas. Nuo ko pradėti?

Kai grįžęs iš mokyklos vaikutis pavalgė ir pailsėjo, laikas ruošti pamokas. Lengviau bus įsiminti, jei mokysitės vieną po kitos kontrastingas (nepanašias) pamokas. Pavyzdžiui: gimtoji kalba, matematika, istorija, fizika, geografija. Po kiekvienos paruoštos pamokos galima padaryti po mažą pertraukėlę. Pirmiausia patartina ruošti vidutinio sunkumo užduotis, tada sunkiausias, o pabaigai - lengviausias. Pradėjus ruošti pvz. matematiką, pasiruoškite visą medžiagą po ranka - visos knygos, formulės, uždaviniai, liniuotės ir kiti reikalingi daiktai turi būti paruošti išanksto, nes reikiamų daiktų ieškojimas užduoties atlikimo metu ne tik trukdo laiką, bet ir blaško dėmesį. Pamokos turi būti ruošiamos prie gerai apšviesto stalo. Vaikas turi turėti savo darbo erdvę, kuri jam asocijuosis su darbu, o ne su žaidimais. Kas kažkiek laiko domėkitės, kaip jūsų vaikui sekasi atlikti namų darbus. Jei jam reikia pagalbos - padėkite, tačiau nepręskite užduočių, paaiškinkite, nukreipkite, kad vaikas pats jas išspręstų.

Jei reikia mokytis eilėraščio

Mokytis eilėraščio reikia pradėti prieš tris - keturias dienas. Pirmiausia vaikas turi garsiai perskaityti eilėraštį ir įsivaizduoti, apie ką autorius čia pasakoja. Mokytis reikėtų po vieną posmelį. Išmokus vieną, mokytis antro, tačiau kartoti su jau išmoktu. Taip mokytis, kol vaikas išmoks visus eilėrasčio posmelius. Būtina garsiai kartoti visą eilėraštį ir pasižymėti vietas, kurios šiek tiek pasimiršta. Prieš miegą pravartu bent kartą garsiai perskaityti visą eilėraštį. Kitą dieną reikia garsiai perskaityti eilėraštį, o toliau kartoti posmais. Taip kartoti iki atsiskaitymo dienos.

Pasakojimų mokymasis

Kad vaikas išmoktų papasakoti tekstą, neužtenka vien jį perskaityti. Skaitant tekstą vaikas turi pasibraukti svarbiausius pasakojimo žodžius, iš kurių mokyklinukas galėtų sudaryti pasakojimo planą. Punktais surašyti svarbiausi žodžiai jam padės prisiminti, apie ką buvo tas pasakojimas ir neleis praleisti esminių faktų.
Rašinio rašymas

Kai vaikas pavargęs arba per daug susijaudinęs (dėl kompiuterinių žaidimų, svečių ir kitų priežasčių) rašinėlio rašymas jam gali būti didžiausia kančia, tad vertėtų pasistengti, kad prie rašinio rašymo vaikas sėstų pailsėjęs. Pirmiausia vaikas turi apgalvoti užduotą temą ir pasižymėti, kokios mintys ta tema jam kyla. Kai lapelis pilnas minčių, laikas sudaryti rašinio planą, nuo ko rašinėlis prasidės ir ką juo bus siekiama pasakyti. Geriausia pradėti rašyti ant juodraščio. Parašius rašinį, būtina perskaityti jį ir, jeigu reikia, ištaisyti - galbūt bus pastebėta įsivėlusi klaida, o galbūt norėsis performuluoti sakinį. Kai tekstas tenkins - laikas perrašyti į švarraštį.

Baubas "Matematika"

Perskaičius matematikos užduotį reikia įvertinti jos sudėtingumą. Gal panaši užduotis jau buvo išpręsta? Reikia pavartyti sąsiuvinį ir įsitikinti, ar panaši užduotis nebuvo sprendžiama mokykloje. Jei mokykloje buvo ruošta panaši užduotis, reikia atrasti užduočių skirtumą - taip bus lengviau atrasti sprendimo kryptį. Grafiškas užduoties pavaizdavimas dažniausiai padaro užduotį aiškesne - geriau matosi uždoties sąlygos, žinomi duomenys. Svarbu prisiminti, kad namo užduodami tie uždaviniai, kurie buvo aptarti mokykloje, o tai reiškia, kad visos užuomenos slypi matematikos sąsiuvinyje.

Disciplina svarbi vaiko gyvenime. Mokymosi ir poilsio balansas užtikrina vaiko produktyvumą, žvalumą bei geras nuotaikas, todėl mes turime paaiškinti vaikui, kodėl vienas ar kitas dalykas svarbus JAM pačiam, o ne tiesiog versti daryti tai, ko jis nesupranta.

Sėkmingų mokslų :)



Straipsnis parengtas remiantis J. Rudnianskis (1981 m.) Kaip mokytis? Kaunas

2016 m. sausio 12 d., antradienis

Vaikiška žiema

Ar atsimenate, kaip vaikystėje laukėme žiemos? Kaip smagu buvo sulaukti pirmo sniego, bėgti į lauką ir žaisti, žaisti ir dar kartą žaisti? Dabar pamatyti vaiką lauke - retenybė ne tik žiemą, bet ir vasarą.
Geriausias vaiko draugas ištisus metus - išmanusis telefonas, o dar geriau planšetinis kompiuteris. Su juo taip smagu! Ir nereikia niekur kojos kelt, saugu, šilta ir jauku. Ar tik ne mes, tėveliai, rodom vaikui pavyzdį?
Tad susiimam, šiltai apsirengiam ir lekiam su savo pypliukais tiesiai į baltą žiemužę! :) Prisiminkime, kaip smagiai lipdomas sniego senis ir kuo didesnis, tuo jis gražesnis! O jei mamytė pasivaržys su tėveliu, kas gražesnį sulipdys, tai bus linksma! O mažiausias pypliukas žaidimo metu gali sužinoti, kur akytės turi būti, kaip šypsenytė atrodo ir kad nosytės gali būti skirtingos, bet visos gražios.
Tėveli, ar atsimeni, kaip statyti sniego pylį? Tokią didelę, galingą, su langiukais ir su bokštu, o kur dar atsarginis išėjimas? Kuo didesnė komanda susiburs, tuo smagesnis miestelis gausis, oj kaip vaikučiams bus smagu slėptis tai vienoje, tai kitoje pilyje, o kai prasidės karalysčių sniego mūšis, bus, iš kur atakuoti!
O kaip smagu leistis rogutėmis nuo kalniuko! Ir nuo mažiuko, ir nuo didelio. Rogučių pasiūla dabar labai gausi, galima ir kartu su tėveliais leistis į kelionę žemyn :)
Turite nuosavą kiemą? Kaip smagu! Juk galima sulipdyti stalą su kėdutėmis ir gardžiai visiems kartu atsigerti karšto šokolado ar kakavos. Šals užpakaliukas? Tikrai ne! Į pagalbą atkeliauja lauko baldų pagalvėlės, po kuriomis dailiai pasitiesia plėvelė :)
Oj ta žiemužė, oj tas sniegas! Kiek daug smagaus galima nuveikti! Tereikia noro ir patikėkit, ne tik mažyliams, bet ir tėveliams bus labai linksma! :)