2015 m. lapkričio 6 d., penktadienis

Vaikas parduotuvėje - išbandymas!?

Apsipirkimas yra varginanti ir laiko atimanti užduotis, su kuria susiduriame labai dažnai. O jei apsiperkame su vaiku, ši užduotis gali virsti tikru išbandymu! Net ir suaugusieji kartais sunkiai atsispiria puikaus marketingo vilionėms ir įsigyja to, ko jiems visai nereikia, o vaikui dar sunkiau - juk aplink tiek spalvų, tiek šviesų, saldėsių ir viskas lengvai pasiekiama! Vaikai nori visko! O smagiausia prasideda tada, kai vaikas negauna, ko nori. Tada prapliumpa ašaromis, graudžiai kūkčioja arba pradeda isterikuoti. Tad ką daryti, kad tėveliams apsipirkinėjant nereikėtų raudonuoti?
Specialistai pateikia keletą patarimų: 1. Kartu su vaiku sudarykite pirkinių sąrašą. Iš tiesų, vaikams yra labai svarbu jaustis reikalingiems ir naudingiems, pagelbėdami tėvams, vaikai jaučiasi lygiaverčiais šeimos nariais. Paprašykite vaiko patikrinti, ar šaldytuve yra sviesto, pieno, kiaušinių ar pan. Pasitarkite, kiek ko reikės nupirkti. Papasakokite, kad nusipirkus per didelį kiekį produktų, didžioji jų dalis liks nesuvalgyta ir suges. Taip paskatinsite jį mokytis skaičiuoti, mokysite būti sąmoningu vartotoju. Sąrašą būtinai neškitės į parduotuvę ir leiskite jį laikyti savo vaikui. Jis jaus, kad juo tikite ir pasitikite. Kartu ieškokite prekių ir, kai rasite jas, išbraukite. Toks užsiėmimas mažyliui bus tikrai įdomus! 2. Susitarkite su vaiku. Kai vaikas jaučiasi lygiavertis tėvams, jų pasakytus žodžius mažylis priima rimčiau. Tad dar būdami namie ramiai pasikalbėkite su juo. Paaiškinkite, kad eisite į parduotuvę, kad jums reikia to ir ano, taip pat paklauskite, ar jam ko nors nereikia. Jei vaiko pasakytas noras jums netinka, ieškokite kompromiso. Tokiu būdu vaikas, eidamas į prekybos centrą, jau žinos, ko gali tikėtis. Vis dėlto, kai apraibsta akys, susitarimai dažnai pamirštami, todėl kai situacija pradeda kaisti, pasitelkite diplomatiją ir priminkite vaikui, dėl kokio daikto tarėtės. Tik nepradėkite šaukti! Reaguokite ramiai, tuomet ir mažylis geriau jus supras. 3. Pasitelkite mažylio pagalbą. Apsipirkdamos į procesą įtraukite ir vaiką: leiskite pastumti prekių vežimėlį, paprašykite paduoti vieną ar kitą prekę, būtinai pasitarkite. Pavyzdžiui: „Kaip manai, ar toks pirkinys patiktų tėčiui / broliui / sesei? Kaip galvoji, ar jau viską nupirkome? Ko dar trūksta?“ ir t. t. Vaikai jaučiasi svarbūs ir atsakingi, todėl savo dėmesį nukreipia į pagalbą jums, o ne į blizgančius popierėlius ir žaislus. 4. Leiskite vaikui apsipirkti pačiam. Suteikite progą vaikui taupyti ir turėti savo smulkių pinigėlių. Jis gali gauti pinigėlį už gerą darbą ar pagalbą tėveliams ir pats spręsti, kur juos leis. Būtinai paaiškinkite jam, kiek jis turi pinigėlių ir ką už juos gali nusipirkti. Papasakokite, kad jei jis pataupys dar, jis galės nusipirkti kažką vertingesnio. Tuomet eidamas į parduotuvę vaikas žinos, kad galės įsigyti tik tiek, kiek pasiėmė pinigėlių ir ne daugiau. Toks būdas taip pat ugdo vaiko atsakomybę ir pinigų vertės suvokimą.
Jei mažylis puikiai susitvarkė su apsipirkimu, būtinai pasakykite jam, kokia svarbi buvo jo pagalba, kaip puikiai jis susitvarkė su užduotimi, išrinko patį geriausią melioną, rado ilgiausiai galiojantį pieno pakelį ar prisiminė nupirkti tėčiui jo mėgstamų mandarinų. Taip paskatinsite jo gerą elgesį ir kitą kartą turėsite dar geresnį pagalbininką! O jei vis dėlto nė vienas patarimas nepadeda? Jei vaikas nepasinaudojo jūsų patarimais ir rėkdamas griuvo ant parduotuvės grindų, jokiu būdu negalima atsakyti į tai ūmiu pykčiu, purtyti vaiką, ant jo šaukti. Turite išlikti ramūs - tada vaikas geriau jus supranta. Kalbėdami su isterikuojančiu vaiku pritūpkite šalia - taip jis jausis lygiavertis jums ir lengviau klausys, ką jam sakote. Jei vis tik vaikas nenurimsta, paimkite jį už rankos, ar ant rankų ir išveskite iš parduotuvės, atidėdami apsipirkimą. Grįžę namo išlikite ramūs ir paaiškinkite, dėl ko nepavyko apsipirkti. Vaikas turi suprasti. Jei vis dėlto mažylis niekaip nenori su jumis susitarti, belieka tik ieškoti būdų, kaip apsipirkti be mažylio. Kantrybės jums, mieli tėveliai! :)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą